העצמה אישית וקבוצתית בשילוב סוסים מאת נילי ענבי

במאמר זה אסקור את היתרונות בעבודה עם סוסים כדרך להעצמה אישית או העצמה קבוצתית.

 

הסוס בעל חיים גדול, עוצמתי, מאתגר, מעצם היותו חיה נטרפת בטבע, הסוס מגלה רגישות גבוהה מאוד לנעשה סביבו, הוא מגיב באופן ברור ומיידי להתרחשויות וחש את האווירה ואת הנמצאים בקרבתו. מאחר ובאופיו הוא חית עדר, מתגלים באופן התנהגותו קודים חברתיים מאוד מוכרים ודומים לנו בני האדם.

 

לסוסים רגישות גבוהה במיוחד לתקשורת לא מילולית. בנוסף, מאחר ובאופיו הוא חית עדר, הוא מחפש נוכחות של אחרים- ומגיב אליה באופן לא מילולי, אובייקטיבי וללא שיפוטיות. בדומה לנו, בני האדם. מעטים הם האנשים המכירים במעמד החשוב של תקשורת בלתי-מילולית במקומות העבודה או בעולם העסקים. תקשורת בלתי-מילולית, מלווה אותנו בכל הפעילויות. היא קיימת באינטראקציה חברתית או עסקית. במקרים רבים, זה החלק החשוב או הדומיננטי ביותר בתקשורת.

 

על פי מחקרים, 55% - 80% מהתקשורת בין אנשים מועברת בדרכים בלתי מילוליות. והמסרים הבלתי מילוליים – הם אלו הנתפסים כאמינים יותר. בנוסף, מהאינטראקציה שנוצרת- ניתן לשקף התנהגויות וקשרים חברתיים ולהגיע לתקשורת איכותית יותר בצוות ובמערכות היחסים. על כן, המפגש בין אדם לסוס - היוצר אפשרות של שיקוף התנהגויות אישיות וצוותיות, מאפשר ליחיד ולצוות להגיע לתובנות, צמיחה אישית ויצירת שינוי.

 

באמצעות סדנאות עם סוסים ניתן להשיג יעדים כמו:

 

  • מציאת פיתרונות יצירתיים במגרש כמו בחיים.
  • ללמוד כיצד לרתום אנשים לעבודת צוות פורייה.
  • לצמוח מתוך האתגר ולהתמקד במטרה.
  • לגדול מתוך העשייה והתעוזה.
  • להתמודד עם הצלחה וחוסר הצלחה.
  • להכיר ממבט שונה את אופן התנהלותם .
  • ניתוח והבנת המסרים הבלתי מילוליים ושיפור דרך העברת מסרים אלו.

 

את הסדנא מנחים אנשי מקצוע מתחום הפסיכולוגיה ו/או ה Coachin ומתחום הסוסים, ברוח הארגון הבינלאומי eagala (Equine Assisted Growth and learning Association), המלווים את המשתתפים בפעילויות השונות ומשקפים באמצעות תגובות הסוס לסיטואציות במגרש, את ההקבלה למתרחש בחיי היום יום .

 

הסדנאות מתקיימות בחוות חניאל, חווה לגידול ואימון סוסים, המשתרעת על כ 30 דונם במושב חניאל אשר בעמק חפר, בסביבה יפיפייה של פרדסים, סוסים ובע"ח אחרים. המרחבים הפתוחים, מזמינים ומאפשרים חווית טבע באווירה שונה ומהנה, כל זאת במרחק נגיעה מהמרכז.

 

לפרטים נוספים - http://www.hanielranch.com נילי ענבי היא מאמנת אישית לחיים, בוגרת B/A במדעי ההתנהגות, מטפלת באמצעות בעלי חיים, מדריכה ומטפלת עם סוסים.